UaEn
Закінчено

Дата та час

Add to calendar
СР 03 тра 12:00 - НД 30 лип 19:00

Ціна

Ціна

80/40 ₴ (повний/пільговий) грн

Адреса

Музейно-виставковий центр Музею історії міста Києва вул. Богдана Хмельницького, 7

Телефон

Call

(044) 520-28-25

Телефон

Call

(044) 520-28-25

Посилання

Сайт

Сайт

В соцмережах

Про подію

Виставка «ІХТІС. Чумацька ікона на рибі» об’єднала дивовижну чумацьку традицію та її сучасну інтерпретацію. На виставці представлять єдиний збережений в Україні оригінал ікони на голові риби з фондів Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» та врятовані з Херсонського обласного краєзнавчого музею зразки іконопису та живопису на рибі, створені мисткинею Оксаною Оснач. Виставка занурює у побут та звички чумаків, розкриває тему важливих економічних та соціокультурних зв’язків між регіонами України у XVIII-XIX ст.

Ікона на рибі — це важливий символ чумацтва. Її можна порівняти з похідними військовими іконами, відомими з середньовіччя. Чумаки могли возити із собою образи, виконані на традиційних матеріалах, але ікона на рибі була символічно пов’язана з їхнім способом життя, адже саме риба була другим товаром за значимістю після солі.

Генеральна директорка Музею історії міста Києва Діана Попова зазначає: «Я надзвичайно втішена, що фахівцям Музею вдалося створити проєкт, який безумовно здивує. Цією виставкою ми не просто демонструємо історію нечисленних і маловідомих музейних експонатів, але й показуємо врятовані з окупованого Херсона роботи художниці Оксани Оснач. За кожним представленим експонатом – своя історія, яку варто знати та пам’ятати».

Доля оригіналів ікон на рибі потребує окремої уваги: на початок ХХ століття відомо про шість унікальних ікон на рибі, п’ять з яких написані на камбалі, одна – на голові сома. На жаль, до нашого часу збереглися лише три з шести ікон, і тільки одна - на голові сома - залишилась в Україні, а дві – на камбалі – у 1906 р. були вивезені з с. Демки (Золотоніський район Черкаської обл.) до Російського етнографічного музею у Санкт-Петербурзі.

Цікаво, що усі відомі місця виявлення ікон на рибі розташовані на відстані близько 100 км від Києва. Імовірно, традиція виготовлення таких чумацьких ікон була притаманна саме для Київщини, а створені тут ікони супроводжували чумаків до Криму та повертались із ними назад.

Назву виставки куратор Андрій Лопушинський пояснює так: «Слово ІХТІС або ж грецькою ІΧΘΥΣ перекладається як риба, але також розшифровується як скорочення за першими літерами фрази: Ἰησοῦς Χριστός, Θεοῦ Υἱός, Σωτήρ – Ісус Христос Божий Син Спаситель. Власне, риба і є одним із перших символів Христа. Це робило її знаковою для чумацтва, а відтак і стало центральним образом виставки».

Куратор виставки: Андрій Лопушинський

Відгуки Відгуки про організатора 0

Залиште свій відгук
UaEn