Дата та час
Add to calendarвул. Лаврська 19, Музей Івана Гончара, Київ, Київ
В соцмережах
Музей Івана Гончара розпочинає серію тематичних виставок «Вибране», де знайомитиме глядачів з кращими взірцями надбань фондових колекцій музею. Ми представимо українські старожитності, зібрані як Іваном Макаровичем Гончаром до свого приватного хатнього музею, так і науковцями вже державного музею впродовж свого двадцятип’ятирічного становлення.
Розпочинаємо проєкт виставкою - «Малярство».
В експозиції представлені твори народних малярів, які репрезентують хатню та церковну ікону народного письма XVII – середини ХХ століть з різних регіонів України, зокрема, Черкащини, Полтавщини, Київщини, Чернігівщини, Поділля, Галичини, Буковини, Покуття, Середньої Наддніпрянщини. У свій час Іван Гончар усвідомив значення цього мистецького доробку народних самоуків-«богомазів» і зберіг від знищення за часів радянського атеїзму 500 одиниць ікон.
Серед унікальних експонатів представлені зразки славнозвісної традиційної народної картини типу «Козак Мамай» ХVIII- ХІХ століть.Такі зображення козака з бандурою під дубом набули широкого побутування і зустрічалася чи не в кожній селянській хаті. Малювали його на дверях, стінах, вуликах, на різних предметах. У свідомості тогочасних людей цей образ набував значення своєрідного оберега від всілякого зла.
Ряд малярських робіт доповнюють народні краєвиди, побутові сцени з сільського життя («Побачення», Панас Плітік, 1889 р.; «Несе Галя воду», сер. ХХ ст,), портрети українських дівчат («Катерина», І пол. ХХ ст., «Портрет дівчини у вінку», Панас Ярмоленко, 20-30 роки ХХ ст.), натюрморти («Натюрморт з кавуном», Дмитро Перепелиця, 1930-ті роки) та інші.
Виставка триває до 18 серпня 2019 року